הספר "שכר: תכנון, ניהול, חשבות" מאת דוד שי הוא מדריך שימושי ומקיף בנושא שכר העבודה והמשכורת בישראל. ספר זה הוא מהדורה מורחבת ומעודכנת של הספר "ניהול השכר וחישובו", שיצא לאור בשלוש מהדורות מאז 1989. מהדורה זו, שבה 400 עמודים, מעודכנת ליוני 2002, ובהתאם לכך נכללים בה גם חידושי החקיקה והפסיקה שנערכו בחצי הראשון של שנה זו. המחבר מודע לדינמיות הגבוהה של התחום שבו הוא עוסק, ובהתאם לכך שם דגש על העקרונות המנחים את התחום ועל משמעותם, כך שהידע שבספר יישאר אקטואלי ומועיל עוד שנים רבות.

על השכר, שעלותו מייצגת חלק ניכר מתקציבו של כל ארגון עסקי, משפיעים חוקים, תקנות, צווים ותקדימי פסיקה בתחומים כמו דיני עבודה, דיני מיסים, ביטוח לאומי וביטוח בריאות, וכן הסכמים קיבוציים, הסדרים קיבוציים, הסכמים אישיים, תקנוני קרנות הפנסיה, ותנאי פוליסות ביטוח. גורמים אלה, שהתפתחו במשך שנים רבות, יוצרים מגוון רחב של רכיבי שכר: תשלומים, הטבות בשווה כסף, ניכויים והפרשות.

המחבר כינס וערך את כל הידע הקיים בנושא, כשהוא מסתייע לשם כך בניסיון המעשי שרכש במסגרת התמחותו בפיתוח וביישום של מערכות ממוחשבות לשכר ומשאבי אנוש בחברת חילן, שהיא החברה המובילה בתחום זה בישראל. הפרק האחרון בספר מוקדש ליישומי המחשב בחישוב השכר, ובשילובו במסגרת ניהול משאבי אנוש בארגון.

בספר ששה-עשר פרקים ובהם: דרכי קביעת השכר, עקרונות מבנה השכר, נוכחות, היעדרויות, תשלומים נפוצים, הטבות בשווה כסף, ביטוח לאומי, מס הכנסה, עלות השכר ועוד. הפרק "אוכלוסיות מיוחדות" כולל דיון נרחב בעובדים זרים המועסקים בישראל ובעובדים ישראלים המועסקים בחו"ל. בסוף הספר נמצאים ביבליוגרפיה מקיפה ומפתח עניינים ממצה.

הספר כתוב בשפה ברורה ובהירה, משופע בדוגמאות, בטבלאות ובתרשימים, והרצאת הדברים בו ערוכה במגמה להקל על ההתמצאות וההבנה של כל מתעניין.

הספר נועד לשמש כלי עזר ראשון במעלה לכל העוסקים בשכר במסגרת תפקידם: חשבי שכר, מנהלי משאבי אנוש, חשבים, מעסיקים, ועדי עובדים, פעילים באיגוד המקצועי, משפטנים, רואי חשבון וכל הנוטלים חלק במו"מ בענייני שכר.

הספר כולל 400 עמודים בכריכה קשה.

עוד על הספר, באתר של הוצאת "סדן"

לעמוד הבית של דוד שי

Free Web Hosting